Zapobieganie malarii u krótkoterminowych podróżników

W swoim artykule dotyczącym zapobiegania malarii u krótkoterminowych podróżników Freedman (wydanie 7 sierpnia) oferuje porady kliniczne dla rodziny trzech opisanych w winiety. Dla 29-letniej żony, która ma 15 tygodni ciąży i wygrała wycieczkę do Zambii w korporacyjnym konkursie sprzedażowym, najlepiej byłoby dostarczyć list medyczny, który mogłaby przekazać firmowej sprzedaży, doradzając odłożenie jej podróży na rok. Ponadto w Tabeli 3 artykułu, w której wymieniono schematy leczenia profilaktycznego, nie wspomniano o najnowszej terapii skojarzonej opartej na artemisyninie.
Thomas L. Kurt, MD, MPH
University of Texas Southwestern Medical Center, Dallas, TX 75390
netto
2 Referencje1. Freedman DO. Profilaktyka malarii u podróżnych krótkoterminowych. N Engl J Med 2008; 359: 603-612
Bezpłatny, pełny tekst Web of Science Medline
2. Biały NJ. Quinhaosu (artemisinin): cena sukcesu. Science 2008; 320: 330-334
Crossref Web of Science Medline
Odpowiedź
Autor odpowiada: Pochodne artemizyniny zrewolucjonizowały programy leczenia malarii na całym świecie i są lekami z wyboru w przypadku malarii falciparum w większości krajów, w których jest endemiczna. Żaden związek artemizininy nie jest obecnie licencjonowany w Stanach Zjednoczonych. Dożylny artesunat jest dostępny w Centrach Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) do stosowania w nagłych wypadkach w przypadku ciężkiej i skomplikowanej malarii wywołanej przez falciparum (www.cdc.gov/malaria, telefon, 770-488-7788) w ramach nowego leku (IND ) podanie. Doustny lek złożony zawierający artemeter i lumefantrynę do leczenia niepowikłanej malarii falciparum jest obecnie przedmiotem przyspieszonego przeglądu przez Food and Drug Administration. Niestety, bardzo krótki okres półtrwania leków artemizyninowych wyklucza ich zastosowanie jako środków chemoprofilaktycznych.
W artykule przedstawiono porady CDC, Światowej Organizacji Zdrowia i mnie, że kobiety w ciąży nie podróżują na obszary dotknięte malarią. Istnieje wiele możliwych podejść do zniechęcenia zdeterminowanego podróżnika, który ma już plany i bilety w kasie. Najbardziej udaną strategią jest zmiana miejsca docelowego na taką, która pozwala na podobne doświadczenie, ale bez ryzyka malarii. Wyspecjalizowana klinika w zakresie medycyny podróży (wykazy na stronach www.istm.org i www.astmh.org) miałaby dostęp do map dotyczących malarii według krajów i znała również popularne i praktyczne miejsca docelowe. Wiele parków rozrywki w Południowej Afryce znajduje się poza strefą malarii, choć plan opisany w winietach jest zdecydowanie najbardziej popularny. Opóźnienie podróży o rok oznaczałoby narażenie niemowlęcia na malarię, równie ryzykowną sytuację lub rozdzielenie matki i dziecka o tysiące mil przez znaczny okres. Pomimo naszych najlepszych starań, kobiety w ciąży podróżują nierzadko do stref malarii, a my musimy zaoferować im informacje na temat najlepszych możliwych strategii profilaktycznych.
David O. Freedman, MD
University of Alabama w Birmingham, Birmingham, AL 35294-2170
(2)
[patrz też: harmomix, instalator wyry, curodental ]

Powiązane tematy z artykułem: curodental harmomix instalator wyry