Jasnowidzenie

Zamknij oczy i wyobraź sobie, jak zakończyć czytanie tej recenzji. Dla większości z nas utrata użytecznej wizji uniemożliwiłaby praktykę naszego zawodu. Często spoglądamy za pewnik, dopóki nie poniesiemy strat. Second Sight jest współczującym opisem mężczyzny, który ma skłonność do stopniowej utraty wzroku u młodego człowieka z zapaleniem błony naczyniowej oka związanym z młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniem stawów. Zapalenie błony naczyniowej ostatecznie spowodowało, że autor stracił wzrok w wieku 40 lat. Jako pisarz i profesor historii kronikował jego stopniowe wejście do świata niewidomych. Mimo, że książka jest dobrze napisana, a historia przedstawiona ze skromnością, duch książki jest ucieleśniony nie w tych doświadczeniach, ale w oświeceniu uzyskanym wraz z powrotem wizji autora 15 lat później. Ten drugi rzut oka był wynikiem postępów w medycynie i chirurgicznym leczeniu zapalnych chorób oczu. Aby pogodzić się z utratą wzroku, Hine kontempluje pisma innych niewidomych autorów. Zacytował dowcipny opis Jamesa Thurbera człowieka z zasłoniętymi oczami, szukającego czarnej skarpety na czarnym dywanie . Podczas swojego ślepego okresu Hine kontynuował pracę jako profesor historii. Korzystając z czytników i kart z notatkami brajlowskimi ukrytych w kieszeniach, był w stanie prowadzić wykłady i wypełniać obowiązki nauczycielskie. Mimo tych osiągnięć pisze on o zniechęcaniu do wykonywania zawodu: Ale skoro ślepota zmusiła mnie do wyboru tematu, czyż to nie okradło mnie z jednego poziomu obiektywności. Historyk powinien móc swobodnie wędrować po swoich danych, ale dane zostały dla mnie wybrane. Nie kontrolowałem. Kolejny filtr, kolejny ekran stał między mną a prawdą. Książka porusza również kwestię, w jaki sposób na związki ludzkie wpływają utrata wzroku: Trudno było jej usłyszeć. Wiedziałem, co miała na myśli: oczy są kanałami ekspresji. Przez nich płyną miłość i nienawiść, zaufanie i podejrzenia, akceptacja i potępienie. Bez nich, w jaki sposób dziecko odnosi się do rodzica .
Po 15 latach ślepoty autor odzyskał wzrok. Doświadczenie ślepoty pokazało mu, że zarówno wyobraźnia, jak i inne zmysły są zarówno wspaniałe, jak i pożądane. Wraz z powrotem jego wzroku drogi rozszerzyły się, drzwi były wyższe, twarze przyjaciół i członków rodziny były starsze, a kolory jaśniejsze, niż zapamiętał. Zdjęcia zostały odkryte na nowo i głosy dopasowane do nowych twarzy.
Z pewnością przeżyłem piękno – w muzyce, w ptasich piosenkach, na wietrze, w trzymaniu pięknych kształtów, form. Teraz jednak do szumu wiatru dodaje się ruch wysokich traw i białych chmur; do muzyki, instrumentu; do piosenki ptaków, ptaka. . . . Wzrok musi mieć priorytet wśród zmysłów w sferze piękna.
Przesłanie o Second Sight i o doświadczeniach Roberta Hine a może być przyjęte przez każdego, kto troszczy się o osoby niewidome lub osobiście konfrontujące się z utratą wzroku. Nawet czytelnicy, których wizja nie blaknie, przypomną sobie prawdziwy dar w zasięgu wzroku. Co ważniejsze, Hine pokazuje, że zmniejszenie wzroku nie oznacza odpowiedniej utraty wglądu.
Mitchell Opremcak, MD
Ohio State University, Columbus, OH 43210

[więcej w: ilemogewypic, slet będzin, wymaz z nosa cena ]

Powiązane tematy z artykułem: ilemogewypic slet będzin wymaz z nosa cena